Laboratorium Bezpiecznego Internetu T-Mobile (etap 2)

Data Rozpoczęcia

01 Wrz 2017

Data Zakończenia

30 Lis 2017

Koszt

bezpłatne

Organizator

Fundacja Digital University
Email
laboratorium@digitaluniversity.pl

Laboratorium Bezpiecznego Internetu T-Mobile (etap 2)

Fundacja Digital University i T-Mobile Polska ponownie nauczą dzieci bezpieczeństwa w sieci.

We wrześniu ruszyła druga część „Laboratorium Bezpiecznego Internetu T-Mobile”.

To projekt edukacyjny, który Fundacja Digital University ma możliwość realizować wspólnie z operatorem. Jego celem jest uświadamianie uczniów szkół podstawowych jak nieograniczone są możliwości Internetu. Honorowym patronem akcji jest Ministerstwo Cyfryzacji. 

W ramach drugiego etatu projektem objęte zostaną następujące województwa: 

📌  podlaskie, pomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie 📌

 

Warsztaty realizowane w II etapie projektu: 

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Suchym Lesie – SP nr 1  im. Wojciecha Bogusławskiego   Zobacz więcej 

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Baranowie – Akademia Pitagorasa – Publiczna SP          Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Dąbrówce – Publiczna SP                                                  Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Gościcinie –  SP im. mjr Henryka Sucharskiego               Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Nakle nad Notecią – Zespół Szkół im. Przyjaciół Przyrody Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Brudnowie – Zespole Szkół w Brudnowie                       Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Jaworzni – Zespół Placówek Oświatowych                      Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Wilczycach – SP im. Stanisława Młodożeńca                  Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Bieniowie – SP w Bieniowie                                              Zobacz więcej 

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Konradowie – SP w Konradowie                                     Zobacz więcej 

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Malawiczach Dolnych  – SP w Malawiczach Dolnych  Zobacz więcej 

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Wyszonkach  Kościelnych – SP w Wyszonkach Kościelnych Zobacz więcej

📌 Laboratorium Bezpiecznego Internetu w Pułtusku  – Publiczna SP Specjalna im. Anny Karłowicz   Zobacz więcej 

 

Informacje o I edycji projektu „Laboratorium Bezpiecznego Internetu T-Mobile”   ➡️  Zobacz więcej

 

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2016 roku 80 proc. gospodarstw domowych posiadało dostęp do Internetu. W większości to rodziny z dziećmi, którym, jak pokazują te same badania, rodzice (90 proc.) pozwalała swobodnie korzystać z domowych komputerów. Według tego samego badania 44 proc. dzieci w wieku 5-15 lat korzystało ze smartfonu[i]. Łatwy dostęp do zasobów Internetu, to z jednej strony szansa na zdobywanie wiedzy i rozwijanie kontaktów, z drugiej jednak to zagrożenia, z których zwłaszcza najmłodsi często nie zdają sobie sprawy. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednich zachowań uczyć najmłodsze już dzieci, umożliwiając im bezpieczne poruszanie się po wirtualnym świecie. Misją firmy z obszaru nowych technologii powinno być zobowiązanie, żeby w ślad za innowacyjnymi produktami i usługami, dostarczać wiedzę na temat mądrego i bezpiecznego z nich korzystania.

[i]  GUS, na podstawie badania Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych, 2016 r.

 

Powtarzamy najmłodszym jak ważne jest bezpieczeństwo w świecie realnym, zapominamy jednak o sferze wirtualnej. Tymczasem dziecko mając dostęp do Internetu, może działać praktycznie jak my. Ma dostęp do tych samych treści i serwisów jak dorośli. Może się też nimi komunikować poprzez media społecznościowe, fora i chaty. To trochę tak jakby nasze dziecko znalazło się samo w klubie czy barze. Musimy mieć tego świadomość i zapobiegać ryzykom z tym związanym tłumaczy Jowita Michalska, założycielka Fundacji Digital University.

Laboratorium Bezpiecznego Internetu to cykl warsztatów, skierowanych do uczniów szkół podstawowych, zlokalizowanych w miejscowościach o populacji do 50 tys. mieszkańców. Podczas zajęć uczniowie i ich nauczyciele poznają potencjalne zagrożenia, na które natrafić mogą w sieci, a równocześnie uczą się, jak świadomie i bezpiecznie korzystać z jej zasobów. 

– Z Internetu korzystają dzisiaj w zasadzie wszyscy. O ile jednak osoby dorosłe robią to świadomie i zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, na które mogą trafić w sieci, o tyle dzieci, które są zazwyczaj ufne, nie wiedzą, że wirtualny świat nie zawsze jest bezpieczny. Żeby uwrażliwić rodziców, nauczycieli oraz same dzieci na ten problem, konieczne są cykliczne działania informacyjne i edukacyjne. Za ich realizację w takim samym zakresie odpowiadać powinny szkoły, jak i firmy działające w obszarze nowoczesnych technologii mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile Polska.

Zajęcia w ramach Laboratorium Bezpiecznego Internetu T-Mobile mają na celu zwiększenie świadomości wśród najmłodszych na temat zagrożeń płynących z użytkowania Internetu oraz poszerzenie wiedzy nauczycieli w zakresie nowoczesnych metod przygotowywania uczniów do świadomego korzystania z sieci. W trakcie zajęć dzieci uczą się, m.in.: jak uniknąć przechwycenia danych z komputera, jakich treści nie należy publikować w Internecie, dlaczego nie powinno się zamieszczać w sieci zdjęć ośmieszających kogoś oraz jak bronić się w przypadku próby skrzywdzenia. Spotkania odbędą się w szkołach na terenie całego kraju.

Honorowym patronem akcji jest


Chcesz aby w Twojej szkole odbyły się warsztaty? Interesuje Cię temat bezpieczeństwa w sieci?

Skontaktuj się z nami: laboratorium@digitaluniversity.pl

 

Dokumenty do pobrania: 

List do nauczycieli        Pobierz

List do rodziców           Pobierz

Plakat                            PobierzKOSZYK Produkt usunięty Undo
  • No products in the cart.